+421 2/222 006 82

Poštovné ZDARMA na všetky objednávky

obchod@doprajsi.sk
  • Elektrický bicykel ENGWE EP-2 PRO 909.01
  • Elektrická kolobežka Kugoo S1-spredu Elektrická kolobežka - KUGOO S1 350W 274.00
  • Nabíjačka na hoverboard Nabíjačka pre všetky typy hoverboardov 24.98
10:00 - 15:00
obchod@doprajsi.sk
+421 2/222 006 82
Máte otázky kontaktujte nás !
  • S nami ušetríte! Dbáme na najlepšie ceny !
  • Doručenie aj do 24 hodín po vytvorení objednávky
  • Široký výber najpopulárnejších značiek
Možnosti platby

Registrácia elektromotocykla: Kedy potrebujete vodičský preukaz?

Registrácia elektromotocykla: Kedy potrebujete vodičský preukaz?

Typ skútraPotrebujete vodičák?Limit výkonuMinimálny vek
do 25 km/h s pedálmi, výkon do 250 WNiedo 250W
do 25 km/h, bez pedálovNiedo 250W
do 45 km/h, bez pedálovTyp AM alebo Bdo 4 kW15+
bez limitu rýchlosti, od 4kw do 11kwA1 alebo Bdo 11 kW16+

Pre určité typy skútrov je povinné mať vodičské oprávnenie skupiny AM, alebo vyššie, ako A1. Motory skútrov v kategórii AM nesmú presiahnuť 4 kW, čo je pravidlo platné od roku 2013. V prípade elektroskútrov v kategórii A1 je limit stanovený na 11 kW. Vodičské oprávnenie pre AM možno získať od veku 15 rokov, zatiaľ čo A1 od 16 rokov. Držitelia licencie skupiny B môžu riadiť vozidlá kategórie AM a motocykle A1 s automatickou prevodovkou.

Elektroskútre s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h a s pedálmi, ktoré majú výkon do 250 W, nevyžadujú vodičský preukaz a klasifikujú sa ako elektrobicykle. Dôležité je, že pohon je zabezpečený šliapaním do pedálov.

Legislatíva Európskej únie v podobe nariadenia (EÚ) č. 168/2013 upravuje tieto pravidlá a má prednosť pred vnútroštátnymi predpismi ČR, ako je vyhláška č. 341/2014 Zb.

Elektroskúter a potrebné dokumenty: Kedy ich potrebujete?

Dokument COC a veľký technický preukaz: Každý nový elektroskúter prichádza s certifikátom zhody (COC list), ktorý je nevyhnutný pre prvú registráciu vozidla. Veľký technický preukaz, ktorý funguje ako „rodný list“ vozidla, získate na Okresnom úrade (odbor dopravy) od 1. júna 2017.

K získaniu veľkého technického preukazu je potrebný COC list, platný doklad totožnosti, kúpny doklad skútra a prípadne súhlas vlastníka, ak nie je totožný s prevádzkovateľom vozidla.

Povinné zmluvné poistenie: Všetky elektrické skútre musia mať uzavreté povinné zmluvné poistenie, pre ktoré je potrebná tzv. zelená karta. Ročné náklady na toto poistenie sa pohybujú od 8 do 12 €. Možné je aj dobrovoľné havarijné poistenie.

Technické prehliadky: Elektrické skútre kategórie LA podliehajú prvej technickej prehliadke po 6 rokoch od registrácie a následne každé 4 roky. Skútre kategórie LC majú prvú prehliadku po 4 rokoch a potom každé 2 roky.

Registrácia a potrebné dokumenty: Pri registrácii nového elektrického skútra je nutné predložiť žiadosť o zápis, veľký technický preukaz, kúpny doklad, súhlas vlastníka (ak nie je prevádzkovateľ) a zelenú kartu od poisťovne.

Bezpečnostné vybavenie: Každý elektrický skúter musí byť vybavený podľa zákona, vrátane ochranných prilieb pre vodiča a spolujazdca, bez ohľadu na maximálnu rýchlosť skútra.

Schematizácia technických kontrol: Prvá technická kontrola závisí od kategórie vozidla. Skútre LA sú kontrolované po 6 rokoch a potom každé 4 roky, zatiaľ čo skútre LC každé 2 roky po úvodnej kontrole po 4 rokoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Poštovné ZDARMA

Na všetky objednávky

Predĺžená doba na odstúpenie

Možnosť vrátenia do 20 dní

Svetové značky

Široký výber produktov

100% Bezpečný nákup

Dobierka / MasterCard / Visa